O nas
ul. Konopnickiej 29, 41-300 Dabrowa Górnicza
NIP 629-22-91-963
biuro klubu czynne :
środa w godz. 16:30 - 17:30
tel. 795 459 608
e-mail : biuro@mukp.pl
TELEFONY KONTAKTOWE - TRENERZY
rocznik 2010 : Patryk TARASZKOWSKI tel. 535297516
rocznik 2012 : Przemysław WOŁCZYK tel. 664651348
rocznik 2013 : Krystian SOBCZYK tel. 509794601
rocznik 2014 : Adrian BALIŃSKI tel. 601340288
rocznik 2015 i młodsi Jakub JUSZCZYK tel. 696814401
ING Bank Śląski nr rach. 67 1050 1272 1000 0023 2904 9502
Prezes - SKOTNICZNY Robert
Wiceprezes - KOZIOŁ Waldemar
MUKP Dąbrowa Górnicza jest Klubem z wieloletnią tradycją, który funkcjonuje obecnie jako najprężniej działający w Dąbrowie Górniczej ośrodek szkolący dzieci i młodzież z terenów naszego miasta i okolic.
Głównym, długofalowym celem sportowym, który stawia sobie MUKP Dabrowa Górnicza jest stworzenie w Dąbrowie Górniczej profesjonalnego ośrodka szkolącego dzieci i młodzież w dyscyplinie piłka nożna, którego szeregi opuszczać będą w pełni wyszkoleni i ukształtowani piłkarsko wychowankowie, by zasilać struktury klubów w najwyższych klasach rozgrywkowych.
Nad prawidłowym rozwojem psychofizycznym oraz wszechstronnym wyszkoleniem piłkarskim, czuwa w Akademii profesjonalny sztab trenerski.
W naszej Akademii wyznajemy zasadę, że sport to nie tylko zwycięstwa, puchary i dyplomy. Sport, to przede wszystkim styl życia, który pomaga pokonywać przeciwieństwa losu i własne słabości, kształtuje charakter, uczy odpowiedzialności, dyscypliny i systematycznej pracy.
Dzięki udziałowi finansowemu Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza w postaci dotacji, oraz pomocy logistycznej CSiR w Dąbrowie Górniczej poprzez udostępnienie obiektów sportowych mamy większe możliwość realizacji celów Akademii..
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikiem Klubu MUKP Dabrowa Górnicza
§1
Zasady ogólne
1. Zasady bezpiecznych relacji personelu z małoletnimi obowiązują wszystkich pracowników oraz działaczy Klubu MUKP Dabrowa Górnicza, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, stażystów, wolontariuszy, osoby współpracujące z Klubem przy organizacji imprez o charakterze sportowym i innych wydarzeń na podstawie odrębnych umów zwanych dalej łącznie pracownikami jednostki.
2. Zasadą, której przestrzeganie jest wymagane od trenerów, wolontariuszy i Zarządu w odniesieniu do wszystkich czynności podejmowanych w Klubie jest działanie dla dobra małoletnich i w ich najlepszym interesie.
3. Należy respektować prawo małoletnich do odczuwania i mówienia o swoich emocjach, do wyrażania własnego zdania oraz prawo do bycia wysłuchanym.
4. Pracownik i wolontariusz traktuje małoletnich z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby.
5. Pracownik i wolontariusz jednostki działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji.
6. Niedopuszczalne jest podejmowanie jakichkolwiek czynności niedozwolonych określonych w niniejszej procedurze, w jakiejkolwiek formie.
7. Komunikacja z małoletnimi powinna przebiegać z uwzględnieniem następujących zasad:
a) Udzielaj odpowiedzi adekwatnych do wieku małoletniego i danej sytuacji.
b) W komunikacji z małoletnimi zachowuj cierpliwość i szacunek.
c) Nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać małoletniego.
d) Nie jest dopuszczalne podnoszenie głosu na małoletniego w sytuacji innej niż wynikająca z zagrożenia bezpieczeństwa małoletniego lub innych dzieci.
e) Pamiętaj, że wizerunek małoletniego podlega ochronie jako dobro osobiste.
f) Szanuj prawo małoletnich do prywatności.
g) Rozmowa z małoletnim na osobności powinna być przeprowadzona w sposób nie budzący wątpliwości co do jej charakteru. Zadbaj o obecność dodatkowego pracownika jednostki przy takiej rozmowie. Nie zamykaj się z małoletnim w osobnym pomieszczeniu.
h) Dopuszczalną formą komunikacji z rodzicami małoletnich lub opiekunami prawnymi w sprawach dotyczących małoletnich są: kontakt osobisty, kontakt telefoniczny, wysłanie wiadomości pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem listu, jeśli Klub jest w posiadaniu danych rodziców lub opiekunów małoletniego.
8. Rekrutacja i zawieranie umów z pracownikami przeprowadzana jest z uwzględnieniem art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 560 ze zm.). Wprowadza się do stosowania formularz pn „Informacje i oświadczenia na podstawie art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich", stanowiący ZAŁĄCZNIK NR 1, mający zastosowanie w przypadku nawiązania z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do działalności związanej z wypoczynkiem, uprawianiem sportu, rekreacją, realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, opieką nad małoletnimi na jakiejkolwiek innej podstawie.
§2
Zachowania niedozwolone wobec małoletnich
1. Zachowania niedozwolone wobec małoletnich obejmują używanie wulgarnych słów, gestów oraz żartów, czynienie uwag, które stanowią, lub mogą być odebrane jako nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej.
2. W sytuacjach wymagających wykonania przez pracowników i wolontariuszy Klubu czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec małoletniego unikać należy innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z małoletnim, w szczególności w przypadku udzielania pomocy małoletniemu w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu, przewijaniu i w korzystaniu z toalety.
3. Niedozwolone jest wykorzystywanie relacji wynikającej z władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
4. Nie jest dozwolone utrwalanie wizerunku małoletniego dla celów prywatnych poprzez filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie. Wyjątkiem jest utrwalanie wizerunku na potrzeby jednostki, na podstawie zgody udzielonej przez rodziców/prawnych opiekunów.
5. Nie jest dozwolone proponowanie małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używanie ich w obecności małoletnich.
6. Nie jest dozwolone utrzymywanie kontaktów towarzyskich z małoletnimi korzystającymi z usług jednostki za pośrednictwem szeroko rozumianych sieci komputerowych, mediów społecznościowych i innych komunikatorów.
7. Nie jest dozwolone dotykanie małoletniego w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
§3
Wymogi zapewniające bezpieczne relacje między małoletnimi
1. Małoletni traktują się nawzajem z szacunkiem oraz uwzględniają we wzajemnych kontaktach swoją godność i potrzeby.
2. Kontaktując się z drugą osobą należy pamiętać, aby:
a) Udzielać odpowiedzi adekwatnych do wieku i sytuacji.
b) Nie zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać drugiej osoby.
c) Nie podnosić głosu bez potrzeby.
§4
Podejmowanie interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego
Zgodnie z art. 304 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 37 ze póżn. zm.) instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.
§5
Pracownicy i wolontariusze zwracają szczególną uwagę na występowanie w zachowaniu małoletniego sygnałów świadczących o krzywdzeniu. Uwagę pracownika powinny zwrócić przykładowo następujące zachowania:
1. Małoletni ma widoczne obrażenia ciała.
2. Podawane przez małoletniego wyjaśnienia dotyczące obrażeń wydają się niewiarygodne. Małoletni często je zmienia.
3. Małoletni nadmiernie zakrywa ciało, niestosownie do sytuacji i pogody.
4. Pojawia się niechęć przed udziałem w zajęciach sportowo - rekreacyjnych uwzględniających ćwiczenia fizyczne.
5. Małoletni boi się rodzica lub opiekuna.
6. Małoletni boi się powrotu do domu.
7. Małoletni jest bierny, wycofany, uległy, przestraszony.
8. Małoletni cierpi na powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp..
9. Małoletni moczy się bez powodu lub w konkretnych sytuacjach czy też na widok określonych osób.
§6
Procedury interwencji
1. Wszyscy małoletni są informowani jakim osobom mogą złożyć zawiadomienie o krzywdzeniu. W szczególności osobą odpowiedzialną za przyjęcie informacji jest każdy trener i członek Zarządu Klubu.
2. W przypadku uzyskania informacji o krzywdzeniu małoletniego lub powzięcia przeświadczenia o podejrzeniu krzywdzenia małoletniego, w tym wystąpienia symptomów, o których mowa w § 5, pracownik ma obowiązek:
a) wezwać pogotowie, jeżeli wystąpiło poważne uszkodzenie ciała, lub zapewnić transport do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, lub zapewnić konsultację podmiotu działającego w ramach państwowego systemu ratownictwa medycznego , stosownie do okoliczności,
b) poinformować o zdarzeniu, lub swoich podejrzeniach co do krzywdzenia małoletniego dyrektora jednostki;
c) sporządzić notatkę opisującą zdarzenie, w szczególności przyczynę wystąpienia podejrzenia o krzywdzeniu małoletniego.
3. W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia wobec małoletniego przestępstwa:
a) Prezes Zarządu składa zawiadomienie na do prokuratury, realizując obowiązek wynikający z art. 304 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 37, z póżn. zm.). Wzór zawiadomienia określa ZAŁĄCZNIK NR
2 do niniejszej procedury,
b) Prezes Zarządu zawiadamia sąd opiekuńczy w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie krzywdzenia małoletniego,
c) Prezes Zarzadu podejmuje niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa, o ile miało ono miejsce na terenie obiektu.
§7
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów ochrony małoletnich oraz sposoby dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego
1. Przegląd standardów ochrony małoletnich, obowiązujących w jednostce, polega na ustaleniu spełniania przez standardy wymogów przepisów prawa powszechnie obowiązującego oraz zapewniania małoletniemu ochrony przed krzywdzeniem.
2. Przeglądu standardów ochrony małoletnich, obowiązujących w Klubie, dokonuje Prezes Zarządu lub osoba przez niego upoważniona.
3. Standardy ochrony małoletnich podlegają przeglądowi co najmniej raz na dwa lata, w terminie ustalonym przez Prezesa Zarządu.
4. Standardy ochrony małoletnich podlegają przeglądowi każdorazowo w razie ujawnienia krzywdzenia małoletniego lub przestępstwa na szkodę małoletniego.
5. Wnioski z przeprowadzonego przeglądu standardów osoby wskazane w ust. 2 dokumentują pisemnie w formie notatki.
6. W przypadku, gdy przegląd, o którym mowa w ustępach poprzedzających, wykaże niespełnianie przez standardy ochrony małoletnich wymagań określonych w przepisach prawa powszechnie obowiązującego, lub też standardy nie gwarantują ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, dokonywana jest aktualizacja standardów.
7. Aktualizacji standardów ochrony małoletnich, obowiązujących w jednostce, dokonuje Prezes Zarządu lub osoba przez niego upoważniona.
8. W celu aktualizacji standardów Prezes Zarządu może powołać zespół roboczy, ustalając jego skład.
§8
1. Każdy ujawniony lub zgłoszony incydent lub zdarzenie zagrażające dobru małoletniego, na temat którego jednostka posiada wiedzę, zostaje odnotowany w notatce służbowej, sporządzonej przez Prezesa Zarządu.
§9
Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników jednostki do stosowania standardów ochrony małoletnich, zasady przygotowania pracowników do ich stosowania oraz sposoby dokumentowania tej czynności
1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie pracowników Klubu do stosowania standardów ochrony małoletnich jest Prezes Zarządu. Prezes może upoważnić wyznaczoną przez siebie osobę do przygotowania pracowników jednostki do stosowania standardów ochrony małoletnich. Wzór upoważnienia zawiera ZAŁĄCZNIK nr 3 do niniejszej procedury.
2. Osoba upoważniona przez Prezesa Zarządu, musi posiadać niezbędną wiedzę pozwalającą na przeprowadzenie szkoleń pracowników jednostki, obejmujących następujące zagadnienia:
a) rozpoznawanie symptomów krzywdzenia małoletnich;
b) procedury interwencji w przypadku podejrzeń krzywdzenia małoletnich;
c) odpowiedzialność prawna pracowników jednostki, zobowiązanych do podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia krzywdzenia małoletnich.
3. Szkolenia, o których mowa w ust. 2, są organizowane raz w roku, w terminie wskazanym przez Prezesa Zarządu.
4. Osoba, o której mowa w ust. 1, zapoznaje pracowników ze standardami ochrony małoletnich oraz odbiera od każdego zatrudnionego pracownika oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich, obowiązującymi w jednostce. Wzór oświadczenia zawiera ZAŁĄCZNIK nr 4 do niniejszej procedury.
5. Pracownicy nowo zatrudnieni w jednostce są zapoznawani ze standardami w pierwszym tygodniu pracy i w tym czasie jest od nich odbierane oświadczenie, o którym mowa w ust. 4.
6. Osoba, o której mowa w ust. 1 jest odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia.
§ 10
Plan wsparcia małoletniego
1. W razie ujawnienia krzywdzenia małoletniego Prezes Zarządu wraz z wybranym przez siebie zespołem opracowuje plan wsparcia małoletniego.
2. Wsparcie obejmuje przede wszystkim współpracę z instytucjami pomocowymi, szkołą, Policja i Prokuraturą.
§ 11
1. Obowiązkiem rodziców/opiekunów prawnych małoletnich korzystających z usług jednostki jest zaznajomienie się ze standardami i wynikającymi z nich zasadami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
2. Standardy ochrony małoletnich są dostępne na stronie internetowej jednostki oraz zostają wywieszone w widocznym miejscu w siedzibie placówki w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.